سنسور و ترانسمیترهای pH


pH Sensors and pH transmitters

سنسور pH به همراه ترانسمیتر pH 

pH Sensor

pH Sensor With Transmitter

 

pH sensors and transmitters | سنسور و ترانسمیتر pH

 

سنسور های pH جهت اندازه‌گیری pH با کیفیت بالا در تمامی صنایع

Products for high-quality pH measurement in all industries


سنسور pH و ترانسمیتر های آن در بسیاری از صنایع مانند صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و دارویی، آب و فاضلاب، نیروگاه ها، نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد که البته انتخاب نوع سنسور pH به کاربرد آن بستگی دارد. سنسور های pH در دو نوع شیشه ای ( سیستم مرجع ) و ISFET (میدان یونی) ساخته می شوند که می توان با توجه به نیاز و شرایط فرایند نوع سنسور را انتخاب کرد. جهت اندازه گیری pH با کیفیت بالا در صنایع مختلف نیاز به سنسورهای pH که دارای عمر طولانی ، دقت بالا و کمترین نگهداری باشد لازم و ضروری است.

معمولا از سنسور های pH میدان یونی (ISFET) در مواردی که شکسته شدن سنسور غیر قابل قبول است و یا سیال حاوی مقدار زیادی از حلال های آلی است استفاده می شود و نیز از سنسور های pH لعاب داده شده زمانی که پایداری درازمدت و کمترین نگهداری مورد نیاز باشد.

اندازه‌گیری pH با الکترودهای شیشه‌ای و الکترودهای لعاب‌کاری شده


از سنسور های pH جهت تعیین مقدار pH به‌عنوان یک واحد اندازه‌گیری برای بیان میزان اسیدیته یا قلیایی بودن یک محلول مایع استفاده می‌شود. در یک سنسور pH از نوع شیشه ای عنصر حساس  به pH یک لامپ شیشه ای می باشد که در انتهای سر سنسور قرار گرفته است و جنس آن بسیار خاص می باشد. این لامپ شیشه ای یک پتانسیل الکتروشیمیایی را متاثر از مقدار pH موجود در محلول تولید می کند. نحوه ایجاد این  پتانسیل به این صورت می باشد که یون‌های +H کوچک موجود در محلول  از طریق لایه بیرونی غشای لامپ شیشه ای نفوذ می کنند در حالی‌که یون‌های با بار منفی در محلول باقی می‌مانند. در قسمت پروب سنسور ph یک سیستم مرجع Ag / AgCl به عنوان الکترود مرجع قرار دارد.


pH sensors and transmitters | سنسور و ترانسمیتر pH

 
مقدار pH از اختلاف‌پتانسیلی بین سیستم مرجع و سیستم اندازه‌گیری با استفاده از معادله  ای به نام نرنست (Nernst equation) محاسبه می‌شود.

سنسورهای pH و ترانسمیترهای pH ، عملکرد مناسبی در اندازه‌گیری خطی در یک محدوده pH بسیار گسترده‌ دارند. اصل اندازه‌گیری الکترودهای pH لعاب‌کاری شده مطابق با سنسورهای pH شیشه است، اما عنصر حساس به pH لعاب‌کاری شده است.
 

اندازه‌گیری pH با الکترودهای ISFET


در این نوع سنسور ها مقدار pH محلول توسط ترانزیستور اثر میدان یونی (ISFET) اندازه گیری می شود. این یک ترانزیستور ساده با (Source) و درین (Drain) است که با یک نیمه های از (base) جدا شده است.

یون‌های هیدروژن موجود در محلول می‌تواند در یک طرف این نیمه هادی جمع شوند در نتیجه در طرف دیگر نیمه هادی شارژ منفی متناسب با میزان بار مثبت جمع می‌شود که باعث رسانا شدن کانال نیمه های می گردد. .هرچه تعداد یون‌های +H جمع شده در پایه بیس بیشتر باشد ، جریان بیشتری می‌تواند بین پایه سورس و درین جریان داشته باشد.

برخلاف الکترود شیشه ای ، جریان یونی بین سیال و سنسور در اینجا وجود ندارد. بخش شیمایی و اندازه گیری الکتریکی کاملاً جدا از هم نگه داشته می شوند. در نتیجه ، سنسور تغییر نمی کند و نیاز به کالیبراسیون مجدد به هیچ وجه به اندازه الکترودهای شیشه ای نیست. از آنجا که هیچ سیستم مرجعی وجود ندارد ، ISFET ها همچنین برای اندازه گیری pH در محیط هایی با نسبت کمی از آب مناسب هستند.


 
pH sensors and transmitters | سنسور و ترانسمیتر pH

 

ویژگی‌های سنسور و ترانسمیتر pH


سنسورهای pH و ترhنسمیترهای کلیه تجهیزات موردنیاز از تجهیزات پایه تا ترنسمیترهای چندکاناله و سنسورهای مناسب برای اندازه‌گیری چند پارامتر ارائه می‌دهد.

• بافرهای pH، محلول و استانداردهای pH را برای کالیبراسیون pH برای رسیدن به حداکثر دقت ارائه می‌دهد. آن‌ها در آزمایشگاه کالیبراسیون دائمی که با موفقیت گواهینامه DAkkS را کسب کرده، تولید می‌شوند.

• انواع مختلف الکترودها شامل انواع ممبران ها و سیستم‌های مرجع را پوشش می‌دهد از PTFE دفع‌کننده آلودگی تا دیافراگم‌های سرامیکی بسیار حساس با روزنه‌باز مقاوم در برابر انسداد.

• تجهیزات نصب pH برای همه کاربردها ارائه می‌دهد ازجمله: تجهیزات نصب ثابت، غوطه‌وری، مناسب برای لوله و تجهیزات نصب پیشرفته

• سیستم های خودکار برای کالیبراسیون، تنظیم و تمیز کردن عملکرد بهینه از سنسورهای pH و فرستنده‌ها را در فرایندهای شیمیایی، تولید داروها و یا کاربردهای بهداشتی اطمینان می‌دهند.

 

 
مشخصات فنی سنسور PH  
  Glass electrode      Measuring Principle   
  Standard applications in process and the environment. Long-term monitoring, processes with little change     Application  
  Very robust, heavy-duty version / high pressure, integrated potential matching, flat membrane available     Characteristic  
  PH 0-14     Measurement range  
  Gel compact electrode with PTFE ring-diaPHragm     Measuring principle  
  all shaft lengths with temperature sensor
advanced gel technology
With dirt-repellent PTFE diaPHragm
    Design  
  Glass / PTFE     Material  
  Diameter: 12 mm (0.46 inch) shaft length: 120, 225, 360 and 425 mm
(4.68, 8.77, 14.04 and 16,57 inch)
    Dimension  
  (max. 135°C 274°F)     Process temperature  
  (max. 16 bar 230 psi)     Process pressure  
  optional with integrated Pt100 or Pt1000     Temperature sensor  
  Simple operational equipment, no certification necessary     Ex certification  
  TOP68 connection head     Connection  
  IP 68     Ingres protection  
  (Bio compatibility validated acc. to ISO 10993-5 USP (current version
TÜV certificate for pressure resistance 16 bar, min. triple overpressure safety
    Additional Certifications  
 
آنالایزر ها

pH sensors

Turbidity sensors

ORP sensors

Chlorine Sensors

Counductivity Sensors

oxygen sensors
قیمت و مشخصات سنسور اکسیژن O2
قیمت و مشخصات سنسور کانداکتیویتی (رسانایی)
قیمت و مشخصات سنسور pH

 جهت مشاوره، انتخاب و خرید با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید
77654870 - 77654805 -021 
 

کلمات کلیدی :