آب سخت چیست
 

سختی آب چیست

سختی آب | Total Hardness

درباره سختی آب بیشتر بدانیم

میزان سختی آب مجاز برای آب آشامیدن چه مقدار می باشد


 
سختی آب یا Total Hardness

کاتیون های موجود در آب علت سختی آب می باشند. کاتیون ها شامل آلمینیوم، منگنز، آهن و ... هستند که نقش اساسی در سختی آب را کلسیم و منگنز موجود در آب دارند.

سختی آب را میشود از رسوب گذاری هایی که در کتری و  سماور ایجاد می شوند تشخیص دهیم. میزان کل سختی آب را با TH نشان می دهند که مخفف کلمه Total hardness می باشد.

معمولا آبی که دارای سختی بیش از اندازه مجاز می باشد دارای طعم و مزه ای متفاوت بوده که عامل بیماری های کلیوی است.


تفاوت سختی آب با سنگینی آب

تفاوت بین آب سخت و آب سنگین در این می باشد که آب سنگین کل مواد جامد محلول در آب یا همان مجموع همه یون های موجود در آب است و با TDS که مخفف کلمه Total Dissolved Solid است نشان داده می شود اما آب سنگین همان طور که بیان کردیم میزان کاتیون های موجود در آب است و با TH نشان می دهند که مخفف کلمه Total hardness می باشد. برای آشنایی بیشتر می توانید مقاله مربوط به TDS چیست را مطالعه فرمایید.

انواع سختی آب و مشخصات آن ها

سختی آب به دو گروه سختی دائم و سختی موقت تقسیم می شود.

سختی دائم آب و شیوه از بین بردن آن :

سختی دائم به آبی گفته می شود که شامل سولفات، کلرو و ... می باشد در ضمن سختی دائم را سختی غیر کربناتی نیز می نامند. آب سختی که شامل سختی دائم باشد با جوشانده شدن سختی آن کاهش پیدا نکرده و از بین نمی رود. شیوه ای که باید جهت از بین بردن سختی دائم مورد استفاده قرار گیرد یکاربردن شیوه های نوینی چون اسمز معکوس است یا همان سیستم تصفیه آب به روش RO می باشد.

چون در این مقاله هدف ما بحث بر روی آب آشامیدن در مصارف خانگی می باشد بهترین راه برای کاهش و از بین بردن سختی آب استفاده از دستگاه تصفیه آب می باشد که با روش اسمز معکوس RO آب را تصفیه می نماید.

سختی موقت آب


سختی موقت آب را سختی کربناتی نیز می گویند که این سختی به علت وجود موادی چون کلسیم و منیزیم در آب می باشد. در این نوع سختی آب بر خلاف سختی دائم آب می توان با جوشاندن آب سختی آب را برطرف نمود البته جوشاندن به دلایلی که در  دیگر مقالات بیان کردیم  باعث افزایش بعضی از آلودگی های آب می باشد. هرچند که با جوشاندن می توان سختی موقت آب را برطرف نمود اما با توجه مسئله فوق راه خوبی جهت از بین بردن سختی آب نمی باشد
.
سختی کل آب مجموع سختی موقت آب و سختی دائم آب می باشد.

 

واحد سختی آب چیست


میزان سختی آب در کشور ما بر حسب میلی گرم بر لیتر محاسبه می شود البته در بعضی از کشور های دیگر مانند آمریکا و کشور های اروپایی بر حسب ppm محاسبه می گردد.
 

دسته بندی های آب با میزان سختی متفاوت


آب سبک (Soft Water):
به آبی که میزان سختی آن بین 0 تا 60 میلی گرم برلیتر باشد آب سبک یا Soft Water گفته می شود.

آب متوسط (Moderately hard water) :
به آبی که میزان سختی آن بین 60 تا 120 میلیی گرم  بر لیتر باشد آب متوسط یا Moderately hard water  گفته می شود

آب سخت (Hard Water) :
آبی که میزان سختی آن بین 120 تا 180 میلی گرم بر لیتر باشد آب سخت یا Hard Water  گفته می شود

آب خیلی سخت (Very Hard water) :
به آبی که میزان سختی آن از 180 میلی گرم بر لیتر بیشتر باشد آب خیلی سخت یا Very Hard water  گفته می شود

 

میزان سختی مجاز برای آب آشامیدنی 


میزان سختی مجاز برای آب های آشامیدنی بر اساس اعلام سازمان استاندارد ایران بین 200 میلی گرم و حداکثر 500 میلی گرم بر لیتر تعیین شده است.
 
.

جهت مشاوره و یا سفارش خرید 
با شماره تلفن های
09126121230 - 77654870 - 77654805 (021)
 
تماس حاصل فرمایید.