تصفیه آب به روش طبیعی

تصفیه آب طبیعی

تصفیه آب در طبیعت

Water Purifier in Nature


تصفیه آب به روش طبیعی
 
در کره زمین تصفیه آب به طور طبیعی انجام می شود ، با این تفاوت که کیفیت این تصفیه برای مصارف مختلف می تواند کافی یا ناکافی باشد .کیفیت آب در همه جا و برای هر استفاده ای ، مهم است. چه برای آشامیدن انسان باشد یا اینکه حیوانات ، برای شستشو یا شنا ، برای آبیاری گلدان ها یا باغچه ها فرقی نمی کند ، آنچه که مهم است کیفیت آب است . مهمترین سوال در باره آب این است : آیا این آب کیفیت لازم را برای استفاده ای که می خواهیم از آن بکنیم ، دارد یا نه؟

آبی که برای یک استفاده خاص مناسب است ممکن است برای دیگر مصارف نامناسب باشد. برای مثال ، ممکن است آب یک دریاچه برای شنا کردن بسیار مطلوب و مناسب باشد اما برای آشامیدن نیاز به تصفیه داشته باشد. آب آشامیدنی ممکن است برای آبیاری مناسب باشد اما برعکس آن هم ممکن است صادق نباشد.  ممکن است آبی که برای آبیاری استفاده می کنید ، استانداردهای آب آشامیدنی را نداشته باشد. آنچه نوع استفاده از آب را تعیین می کند ، کیفیت آن است.

دانشمندان به جنبه های دیگری از کیفیت آب نیز علاقمند هستند. کیفیت آب توسط نوع و مقدار مواد محلول و معلق در آب مشخص می شود. غلظت این مواد است که تعیین می کند آیا آب برای مصارف مختلف مناسب است یا خیر؟ حتی آب رودخانه ها و دریاچه هایی که به ظاهر خالص و سالم هستند هم، کاملا خالص و سالم نیستند. حتی آب باران هم ممکن است دارای مقادیری ناخالصی از جمله : سولفات ، سدیم ، کلسیم ، منیزیم ، پتاسیوم و به طور کلی مواد جامد محلول TDS باشد. این ناخالصی ها ممکن است از راه های زیر وارد آب شوند:

بستر رودخانه ها و خاک و لایه های زمین
حیات وحش و اطراف پوشش های گیاهی
بارش و جاری شدن آب از زمین های مجاور
فرایندهای بیولوژیکی ، فیزیکی و شیمیایی در آب
فعالیت های انسانی در منطقه

تصفیه آب به روش طبیعی


 

نقش طبیعت در تصفیه آب


طبیعت همان اندازه که در آلودگی آب نقش دارد ، در بسیاری از موارد نیز به تصفیه آب کمک می کند. پدیده تصفیه طبیعی آب شامل حذف آلاینده های مختلف از آب در حین عبور از طبیعت می باشد. بعنوان مثال ، یکی از تصفیه کننده های آب ، لایه های خاک هستند که مثل یک فیلتر عمل میکنند و ذرات معلق آب را حذف می کنند. به همین دلیل آب های زیرزمینی عمدتا زلال و شفاف هستند.

آب ها در طبیعت ممکن است توسط بخش بزرگی از اقدمات معمول موجودات زنده نیز تصفیه شود. تابش نور خورشید باعث پدیده فتوسنتز در گیاهان آبزی می شود که منجر به تولید اکسیژن و تجزیه بعضی از مواد آلی نظیر ضایعات گیاهی و حیوانی می گردد این تجزیه منجر به تولید دی اکسید کربن ، مواد مغذی و سایر مواد مورد نیاز گیاهان و حیواناتی که در آب زندگی می کنند می شود. با مرگ این گیاهان و حیوانات و تجزیه بقایای آنها به وسیله باکتری ها و به وجود آمدن نسلهای جدید موجودات زنده ، چرخه تصفیه طبیعی آب ادامه می یابد .

از طرف دیگر ، باتلاق ها نیز بعنوان کلیه های اکولوژیکی فعالیت می نمایند و قادر هستند 20 تا 60 درصد فلزات و 80 تا 90 درصد رسوبات رواناب ها ، و 70 تا 90 درصد نیتروژن آب را تصفیه کنند.  جنگل های اطراف رودخانه ها نیز در تصفیه آب نقش دارند و  بعنوان فیلتر عمل می کنند و مواد مغذی اضافی و رسوبات آب را جذب کرده و بسیاری از آلاینده های آب را تبدیل و اصلاح می کنند. تحقیقات نشان می دهد که جنگل های حریم رودخانه ها ، غلزت نیتروژن موجود در آب را تا 90 درصد و غلظت فسفر را تا 50 درصد کاهش می دهند .

 

عدم مناسب بودن تصفیه آب طبیعی برای مصرف شرب


البته امروزه با توجه به آلودگی های دیگری که با صنعتی شدن جوامع ایجاد شده است دیگر نمی توان تنها به تصفیه آب طبیعی برای مصارفی چون آشامیدن بسنده کرد و با توجه به افزایش میزان مواد شیمیایی موجود در منابع آب دیگر مراحل تصفیه طبیعی آب مانند لایه های خاک و یا باتلاق ها قادر به حذف این میزان مواد شیمیایی از آب نمی باشند .

در نتیجه یکی از بهترین راه ها برای در دسترس بودن آب آشامیدنی سالم استفاده از دستگاه تصفیه آب می باشد. البته در تصفیه نمودن آب توسط دستگاه تصفیه آب نیز معمولا از مواد طبیعی جهت تصفیه آب استفاده  می شود و نیز در ساخت فیلتر دستگاه تصفیه آب نیز از منشاء های طبیعی بهره گرفته می شود .

برای انتخاب یک دستگاه تصفیه آب خوب و با کیفیت پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به بهترین دستگاه تصفیه آب را مطالعه بفرمایید .

 

 
پرسش هاي احتمالي در مورد دستگاه تصفيه اب خانگي و ديگر دستگاه هاي تصفيه آب

.

جهت مشاوره و یا سفارش خرید 
با شماره تلفن های
09126121230 - 77654870 - 77654805 (021)
 
تماس حاصل فرمایید.