تاثیر پسماند مواد آرایشی و بهداشتی بر آب آشامیدن


تاثیرات پسماند و دوریز تصفیه آب حاصل از مواد آرایشی و بهداشتی بر آب شرب

آلودگی آب حاصل از مواد آرایشی و بهداشتی

 

تاثیر پسماند مواد آرایشی و بهداشتی بر آب آشامیدن

امروزه تاثیراتی که مواد آرایشی و بهداشتی بر آب آشامیدنی می گذارند مشخص شده این مواد ممکن است بعد از تصفیه فاضلاب ها به صورت پسماند خارج شده و وارد منابع آب شرب در طبیعت گردند. این مواد در ابعاد بسیار کوچک در حدود یک تریلیون ppt  تا یک میلیون ppm در آب قابل مشاهده می باشند.

طبق تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است مشخص شده است که وجود مواد آرایشی و بهداشتی در آب شرب باعث اثرات منفی در انسان می شود از جمله این تاثیرات منفی ایجاد اختلال های جنسیتی در مردان  و نیز رشد چشمگیر میزان به دنیا آمدن نوزادان دختر نسبت به نوزادان پسر است.

به صورت کلی تعریفی که از مواد آرایشی و بهداشتی می شود عبارت است از تمام محصولاتی که جهت مصارف بهداشتی و زیبایی برای انسان یا برای حفظ و سلامت دام و طیور تولید می شود. برای تولید مواد آرایشی از هزاران ماده مختلف شیمیایی جهت تولید خوشبو کننده ها، عطر و ادکلن ها، دارو های دامپزشکی و دیگر محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.

تاثیر پسماند مواد آرایشی و بهداشتی بر آب آشامیدن

خوب است بدانیم بیش از 96 درصد از کالاهایی که مصرف می نماییم از مواد شیمیایی تشکیل شده اند و برای تولید محصولات مختلف از 85 هزار ماده مختلف شیمیایی استفاده می شود. با دقت به این میزان انواع ماده شیمیایی که ممکن است وارد چرخه آب و منابع آب شرب شوند و باعث آلودگی آن شوند توجه نمایید.
از عوامل مخرب دیگر این مواد شیمیایی بر انسان تاثیرات آن ها بر غدد درون ریز می باشد. با اینکه میزان ترکیبات این مواد در آب آشامیدنی ناچیز می باشد اما تاثیرات و اختلال های ناشی از آن بر روی هورمون ها و غدد داخلی چشمگیر است از جمله قویترین و خطرناک ترین ترکیبات مخرب غدد درون ریز ترکبیبات با نام فتالات ها می باشد که در صابون، شامپو، عطر ها، اسپری مو ولاک ناخن استفاده می شود.

تاثیر پسماند مواد آرایشی و بهداشتی بر آب آشامیدن
 

چیزی بیش از یکصد میلیون زن در دنیا از قرص های بارداری استفاده می نمایند. وظیفه اصلی این قرص ها ایجاد اختلال در عملکرد هورمون ها می باشد این قرص ها حاوی هورمون استروژن زنانه می باشد و عمل تخریب ژن را برعهده دارند و این دارو نیز مانند سایر دارو ها به صورت کامل صد در صد جذب بدن نمی شوند و باقیمانده آن بعد از دفع وارد فاضلاب می شود. این میزان استروژن تنها راه اضافه شدن آن به آب نیست بلکه در واقع  این میزان استروژن بخش ناچیزی را شامل می گردد.

بر اساس دیگر گزارشات علوم زیستی هورمون هایی که از طریق فضولات حیوانی ایجاد می شوند به مراتب بیشتر است. حدودا میزان فضولات حیوانی به صورت جامد 13 برابر فضولات انسانی می باشد که بدون هیچ گونه تصفیه ای وارد طبیعت و منابع آب می شوند.


بهترین راه حل برای حذف مواد شیمیایی و آلوده کننده آب های آشامیدنی بهره گیری از دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد که امروزه به دلیل افزایش انواع آلودگی های آب آشامیدنی استفاده از این دستگاه ها در سرتاسر جهان متداول شده است.

 
پرسش های احتمالی در مورد دستگاه تصفیه اب خانگی و دیگر دستگاه های تصفیه آب

.

جهت مشاوره و یا سفارش خرید 
با شماره تلفن های
09126121230 - 77654870 - 77654805 (021)
 
تماس حاصل فرمایید.