دستگاه تصفیه آب خانگی یا آب معدنی

مزایای دستگاه تصفیه آب خانگی بر آب معدنی

مقایسه آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی با آب معدنی

نکات مهم در مورد آب معدنی


سوالی که بسیاری از هموطنان عزیز با آن مواجه می شوند این است که آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی بهتر است یا آب معدنی؟
در ادامه به مقایسه معایب و محاسن آب معدنی (آب بطری) و آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی می پردازیم.

 

دستگاه تصفیه آب خانگی یا آب معدنی

 آیا تا کنون به این نکته توجه نموده اید در صورت پر کردن یک بطری از آب بعد از مدتی طعم و بوی آب درون بطری تغییر کرده ولی آب بطری و آب معدنی که توسط شرکت ها ارائه می گردد این تغییر را نداشته و علاوه بر این تا یک سال نیز تاریخ مصرف دارند؟


در جواب این سوال باید گفت، آب سالم آبی است که اگر آن را درون ظرفی ریخته و به صورت راکد در جایی قرار دهیم بعد از دو الی سه روز بو می گیرد و به اصطلاح شروع به گندیدن می کند ولی درصورتی که یک بطری آب معدنی یا آب آشامیدنی خریداری کنید و ماه ها به صورت راکد باقی بماند هیچ بویی نمی گیرد.

این مطلب نشان دهنده ی این است که آب معدنی (آب بطری) دارای مواد نگهدارنده می باشد و این مواد نگهدارنده برای سلامتی مضر می باشند. اما مزیت آب تصفیه شده با دستگاه تصفیه آب خانگی در مقایسه با آب معدنی عدم وجود مواد نگهدارنده در آب تصفیه شده می باشد.

 

دانستن این نکته ضروریست شرکت های بسته بندی آب معدنی برای ماندگاری بیشتر آب معدنی به ازای هر لیتر آب معدنی به آن 0.5 میلی گرم فلوراید اضافه میکنند که فلوراید ماده ای بسیار سمی و سرطان زاست.
افزودن ماده سمی فلوراید به آب اولین بار توسط یک شرکت آمریکایی در سال 1945 صورت گرفت و همچنین این ماده به خمیر دندان و برخی محصولات غذایی دیگر افزوده شد و تاکنون نیز ادامه دارد.
از مضررات فلوراید می توان گفت که اگر مقدار آن از 10ppm  در آب تجاوز کرده و فرد در دراز مدت از آن استفاده نماید نه تنها باعث خرابی و از دست دادن دندان های خود می شود بلکه آسیب جدی به استخوان ها و ستون فقرات خود وارد می کند. این عوارض ذکر شده در بالا شامل خمیر دندان حاوی فلوراید نیز می شود.

 

در مورد خمیر دندان حاوی فلوراید ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که استفاده بیش از دوبار در روز از خمیر دندان حاوی ماده فلوراید باعث صدمه زدن به سلامتی بدن ، دهان و دندان خواهد شد. این ماده سمی با قرار گرفتن بر روی دندان باعث ایجاد لک و در نهایت با از بین بردن مینای دندان باعث پوسیدگی و سوراخ شدن دندان ها می شود. برای مطالعه بیشتر درباره مضرات فلوراید می توانید مقاله مربوط به مضرات فلوراید در آب آشامیدنی را مورد مطالعه قرار دهید.

شاید برای شما هم پیش آمده که با خوردن آب احساس کنید چاق می شوید یا صبح ها بعد از بیدار شدن احساس پف کردگی داشته باشید این بخاطر وجود فلوراید در آب می باشد چون فلوراید موجود در آب آشامیدنی به بافت بدن نفوذ کرده و  به مرور بافت های بدن شما را بزرگ می کند.

 

متاسفانه برخی از آب معدنی ها دارای نیترات بالاتر از حد استاندارد می باشند که این ماده هم بسیار سمی و سرطان زا می باشد ولی وظیفه اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی حذف نیترات از آب آشامیدنی است. در صورت علاقه می توانید مقاله مضرات نیترات و نیتریت در آب شرب را مطالعه نمایید تا از مضرات این ماده سمی بیشتر آگاه شوید.

شاید شنیده باشید که پزشکان به کسانی که دارای سنگ کلیه هستند توصیه می کند که به هیچ وجه آب معدنی استفاده نکند به  این دلیل که میزان املاح موجود آب معدنی بسیار زیاد است و این در حالی است که دستگاه تصفیه آب خانگی املاح آب را تا حد قابل توجهی حذف و به حد استاندارد تبدیل می کند.
 

نکته دیگر در مورد استفاده از آب معدنی در مقایسه با دستگاه تصفیه آب خانگی عدم صرفه اقتصادی در رابطه با استفاده مداوم و مستمر از آب معدنی می باشد حتی اگر به صدمه ای که بطری های آب معدنی به محیط زیست وارد می نمایند و زمان بسیار زیادی که جهت تجزیه شدن در محیط نیاز دارند توجه نکنیم.

شاید استفاده از آب معدنی در هنگام مسافرت که به آب بهداشتی و سالم دسترسی نداریم مفید باشد و اما مشخص است برای مصرف دایمی استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی که توانایی حذف املاح اضافی را از آب دارد به مراتب بهتر و بهداشتی تر از آب معدنی خواهد بود.

 

از نقاط ضعف دیگری که در مورد آب معدنی می توان نام برد در معرض تابش نور خورشید قرار گرفتن بطری های آب معدنی در فروشگاه  ها می باشد این عمل باعث وارد شدن ترکیبات شیمیایی بسیار مضر به داخل آب می شود و برای سلامتی خطرناک است و به دلیل عدم مناسب بودن شرایط نگهداری در بیشتر فروشگاه ها نمی توان از نگهداری درست و استاندارد بطری های آب معدنی اطمینان حاصل نمود.
 

اگر بطری حاوی آب معدنی در فریزر قرار گیرد و آب معدنی داخل بطری منجمد شود یا اصلاحا یخ بزند باعث می شود ماده سمی دیاکسین که از ترکیبات شیمیایی بطری های پلاستیکی می باشد با آب معدنی ترکیب گردد. شایان ذکر است ماده دیاکسین سرطان زا بوده که توسط محققان صدق این مطلب به اثبات رسیده است.

توجه نمایید که گاها برخی از آب معدنی ها  توسط افراد سود جو و بدون مهر بهداشت و با وسایل غیر بهداشتی تهیه می گردند  استفاده از این آب معدنی های غیر بهداشتی بسیاری از بیماری ها را به دنبال دارد ،همانطور که چندی پیش خبر وجود قورباغه‌ها و جلبك‌ها در آب معدنی  یکی از برند های معروف که حتی پروانه ساخت از وزارت بهداشت را داشت  منتشر شد.
البته باید این را نیز اضافه نماییم که آب تصفیه شده ای که مورد نظرمان بوده است  آب تصفیه شده ای می باشد که توسط دستگاه تصفیه آب خانگی اورجینال و استاندارد  تصفیه گردیده  که در مقاله راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی به آن اشاره نموده ایم.

حال خود قیاس نمایید که با توجه به مطالبی که در این مقاله عنوان شده آیا آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی قابل اطمینان تر و بهداشتی خواهد بود یا آب معدنی حق انتخاب همیشه با شما خواهد بود.
 
.

جهت مشاوره و یا سفارش خرید 
با شماره تلفن های
09126121230 - 77654870 - 77654805 (021)
 
تماس حاصل فرمایید.